test
17.3 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024

Agnieszka Holland pozwie TVP? Prawnik zabrał głos

Od kilku tygodni Telewizja Polska bardzo intensywnie krytykuje przekaz filmu „Zielona granica” autorstwa Agnieszki Holland. TVP zarzuca reżyserce m.in. nierzetelne przedstawienie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Holland przez rzeczoną stację, a także sporego grona jej widzów oraz sympatyków konserwatywnej partii rządzącej, posądzana jest o antypolonizm.

Mający przejawiać się chociażby w obecności w „Zielonej granicy” scen stawiających w bardzo złym świetle polskich pograniczników.

Holland pozwie TVP? Jest wypowiedź prawnika

W jednym z niedawnych materiałów krytycznych wobec filmu „Zielona granica”, TVP wykorzystała dość obszerne – jak na informacyjny klip – fragmenty filmu. Druga strona politycznego sporu, zatem zwolennicy opozycji, zaczęła sugerować, by Agnieszka Holland wytoczyła publicznemu nadawcy proces. Związany z naruszeniem praw autorskich.

Nie jest to jednak takie proste. – Jeżeli przyjąć, że publikacja fragmentów filmu przez TVP nastąpiła bez podstawy prawnej, to podmiot uprawniony z tytułu autorskich praw majątkowych może domagać się m.in. naprawienia szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej, a także opublikowania przeprosin w prasie – mówi portalowi Onet adwokat Marcin Barczyk. Jest jednak jedno, duże „ALE”.

Telewizja Polska może bowiem w stosunkowo łatwo wybronić się na podstawie tzw. prawa cytatu. – TVP może próbować uzasadnić dopuszczalność swoich działań prawem cytatu – mówi cytowany wyżej prawnik. Są zatem małe szanse na to, że reżyser Agnieszka Holland – nawet jeśli zechce wejść na drogę prawną – będzie mieć realne szanse powodzenia.

Dla Ciebie

Najnowsze artykuły