test
26.2 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024

Nie żyje Michael Gambon, odtwórca roli Albusa Dumbledore’a w Harrym Potterze

W wieku 82 lat zmarł aktor Michael Gambon, najbardziej znany z roli profesora Albusa Dumbledore’a w legendarnej serii filmów o Harrym Potterze. Miliony ludzi na całym świecie pokochały go właśnie za tę kreację.

Gambon na świat przyszedł w 1940 roku w stolicy Irlandii, Dublinie. Jego kariera zaczęła się w latach 60. od gry w dublińskim teatrze. Grał między innymi w takich przedstawieniach jak Hamlet, Król Lear czy Antoniusz i Kleopatra.

Za swoje role otrzymywał znakomite recenzje oraz różne nagrody. W 1999 roku królowa Elżbieta II druga nadała mu tytuł szlachecki za jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju teatru.

Rola życia

Irlandczyk największą sławę zawdzięcza oczywiście roli profesora magicznej szkoły w Hogwarcie, Albusa Dumbledore’a. Nie wystąpił on we wszystkich siedmiu częściach Harry’ego Pottera, bowiem do obsady dołączył dopiero w trzeciej odsłonie filmu, po tym jak na raka zmarł Richard Harris, wcześniejszy odtwórca roli Dumbledore’a.

Harry Potter przeszedł do legendy światowej kinematografii i do dzisiaj cieszy się niezwykłą popularnością, mimo iż ostatni film z jego udziałem, będący nierozerwalną częścią całej sagi wyszedł już ponad 10 lat temu. Postać Albusa Dumbledore’a stała się kultowa, a co za tym idzie, nieśmiertelna.

Aktor zmarł w szpitalu w otoczeniu najbliższej rodziny. Jego słaby stan zdrowia był pokłosiem zapalenia płuc, które w zaawansowanym wieku jest szczególnie niebezpieczne. Gambon odszedł jednak w spokoju, po cichu.

Dla Ciebie

Najnowsze artykuły