test
25.7 C
Warszawa
wtorek, 25 czerwca, 2024

Tego nie wiedzieliście o funkcji BLIK. Niełatwo uwierzyć, ale to polski wynalazek

Płatności mobilne w naszym kraju to bez wątpienia jeden z najwygodniejszych sposobów pozyskiwania różnych rzeczy. Prawdziwą furorę w nad Wisłą zrobił BLIK, który Polacy dosłownie pokochali za prostotę i szybkość, z jaką przekazuje pieniądze o każdej porze dnia i nocy. Wielu jednak nie wie, skąd pochodzi ten fantastyczny wynalazek.

BLIK oficjalnie uruchomiony został w lutym 2015 roku. Umożliwia on właścicielom telefonów komórkowych błyskawiczne bezgotówkowe płacenie w sklepach, czy to stacjonarnie, czy internetowo. Dzisiaj BLIKI-em zapłacisz właściwie wszędzie. To bez wątpienia ogromny plus.

Pozwala on także w kilka chwil przesłać na czyjeś konto konkretną ilość środków, a to wszystko przy pomocy jedynie numeru telefonu powiązanego z kontem bankowym. Dzięki temu możemy pomóc komuś finansowo w kilka chwil, bez zbędnego czekania tak jak w przypadku tradycyjnego przelewu.

Już w roku premiery BLIK-a przekroczył on imponująca jak na standardy raczkującej usługi liczbę 1,4 mln aktywnych użytkowników, którzy wykonali transakcje na łączną kwotę 350 mln złotych. To jednak był dopiero początek, system ten rozkręcał się z każdym kolejnym rokiem. Jak oszacował Narodowy Bank Polski, liczba transakcji BLIK-iem w 2019 roku przekroczyła liczbę transakcji wykonanych przy użyciu zwykłej, tradycyjnej karty płatniczej.

BLIK jest polski

Prostota i bezwarunkowa wygoda, z jaką działa BLIK sprawia, że zazdroszczą nam go za granicą. Niewiele osób o tym wie, ale tak, BLIK to polski wynalazek, powstały z inicjatywy Polskiego Standardu Płatności.

Nasze płatności mobile sytuują nas w ścisłej czołówce Europy pod tym względem. Tak prosto i łatwo jak u nas nie zapłacisz prawie nigdzie. Jest to wynalazek, z którego śmiało możemy być dumni.

W tamtym roku liczba użytkowników systemu BLIK sięgnęła 25,9 mln, a łączna wartość 1,2 mld transakcji przez nich wykonana to 163,9 mld złotych! Są to liczby szalone i dobrze obrazujące, że BLIK wrósł się w nasze społeczeństwo głębokimi korzeniami.

Dla Ciebie

Najnowsze artykuły